Jakie są najczęstsze bariery w poszukiwaniu pomocy u psychoonkologa i jak je przezwyciężyć?

Emocje w chorobie nowotworowej. W czym może Ci pomóc psychoonkolog?

Często diagnoza choroby nowotworowej wiąże się z silnymi emocjami i stresem zarówno dla pacjenta, jak i dla jego bliskich. Psychoonkolog to specjalista, który może pomóc w radzeniu sobie z tym trudnym okresem poprzez wsparcie emocjonalne, terapię oraz poradnictwo. Jednak wielu pacjentów napotyka różne bariery w poszukiwaniu pomocy u psychoonkologa. W tym artykule omówimy najczęstsze przeszkody oraz podpowiemy, jak je przezwyciężyć.

Bariera 1: Brak świadomości o roli psychoonkologa

Wielu pacjentów nie jest świadomych istnienia specjalistów takich jak psychoonkolodzy, którzy są wyszkoleni w pomaganiu osobom z chorobą nowotworową. Często lekarze skupiają się na aspektach medycznych leczenia, a rola psychoonkologa pozostaje niedoceniona.

Jak ją przezwyciężyć?

 • Zdobądź informacje: Dowiedz się więcej o roli psychoonkologa poprzez czytanie artykułów medycznych lub rozmawianie z innymi pacjentami, którzy skorzystali z takiej pomocy.
 • Skonsultuj się ze swoim lekarzem: Poproś swojego lekarza o informacje na temat psychoonkologii i zapytaj, czy może Ci polecić specjalistę w tej dziedzinie.

Bariera 2: Wstyd i tabu związane z chorobą

Choroba nowotworowa często wiąże się z silnymi emocjami, które mogą być trudne do wyrażenia. Niektórzy pacjenci mogą czuć wstyd lub niechęć do dzielenia się swoimi uczuciami ze względu na obawy przed osądzeniem lub utratą kontroli.

Jak ją przezwyciężyć?

 • Zrozumienie, że nie jesteś sam: Pamiętaj, że wiele osób boryka się z podobnymi uczuciami w trakcie walki z chorobą nowotworową. Szukaj grup wsparcia online lub lokalnie, gdzie będziesz mógł porozmawiać z innymi pacjentami.

Bariera 3: Brak czasu i dostępności

Wielu pacjentów może napotykać trudności w znalezieniu czasu na spotkania z psychoonkologiem ze względu na intensywne leczenie, codzienne obowiązki lub brak dostępnych terminów. To może być szczególnie trudne dla osób mieszkających na obszarach wiejskich lub odległych.

Jak ją przezwyciężyć?

 • Skorzystaj z teleporady: W dzisiejszych czasach wiele sesji terapeutycznych odbywa się online, co może pomóc zaoszczędzić czas i umożliwić dostęp do specjalisty bez konieczności podróży.
 • Skonsultuj się ze swoim lekarzem: Poproś swojego lekarza o pomoc w znalezieniu psychoonkologa, który ma dostępne terminy lub oferuje sesje zdalne.

Bariera 4: Koszty terapii

Często koszty terapii u psychoonkologa mogą być obciążające dla pacjentów, szczególnie jeśli nie są one refundowane przez ubezpieczenie zdrowotne. Niektórzy pacjenci mogą zrezygnować z pomocy ze względu na ograniczenia finansowe.

Jak ją przezwyciężyć?

 • Sprawdź możliwości refundacji: Skonsultuj się z ubezpieczycielem zdrowotnym, aby dowiedzieć się, czy mają programy wsparcia dla pacjentów onkologicznych. Może istnieć możliwość uzyskania częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów terapii.
 • Poszukaj organizacji charytatywnych: W niektórych przypadkach organizacje charytatywne mogą oferować darmowe lub tanie usługi psychologiczne dla pacjentów z chorobą nowotworową.

Bariera 5: Obawy dotyczące prywatności

Niektórzy pacjenci mogą obawiać się, że szukanie pomocy u psychoonkologa naruszy ich prywatność lub może mieć negatywny wpływ na ich życie osobiste lub zawodowe.

Jak ją przezwyciężyć?

 • Zapytaj o politykę prywatności: Przed rozpoczęciem terapii zapytaj specjalistę o politykę prywatności i jakie środki są podejmowane w celu ochrony Twoich danych osobowych.
 • Zaufaj specjaliście: Psychoonkolodzy są zobowiązani do zachowania poufności i poszanowania prywatności swoich pacjentów. Jeśli jednak nadal masz obawy, porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą i wyraź swoje preferencje.

Często zadawane pytania

 • Czy muszę mieć skierowanie od lekarza, aby skorzystać z usług psychoonkologa?
  • W większości przypadków skierowanie od lekarza nie jest wymagane, ale warto skonsultować się z nim w celu uzyskania rekomendacji.
 • Jak długo trwa terapia u psychoonkologa?
  • Czas trwania terapii może się różnić w zależności od potrzeb pacjenta. Niektóre sesje mogą być krótkoterminowe, a inne długoterminowe.
 • Jakie są korzyści z terapii u psychoonkologa?
  • Terapia u psychoonkologa może pomóc w radzeniu sobie z emocjami, redukcji stresu, poprawie jakości życia oraz wsparciu psychicznym i emocjonalnym.
 • Czy terapia u psychoonkologa jest refundowana przez ubezpieczenie zdrowotne?
  • Niektóre ubezpieczyciele zdrowotni oferują zwrot kosztów terapii u psychoonkologa. Warto skonsultować się z ubezpieczycielem w tej sprawie.
 • Jak znaleźć specjalistę w dziedzinie psychoonkologii?
  • Można skonsultować się ze swoim lekarzem lub poszukać informacji online na temat specjalistów w dziedzinie psychoonkologii.

  Podsumowanie

  Poszukiwanie pomocy u psychoonkologa może być trudne z powodu różnych barier, takich jak brak świadomości, wstyd czy ograniczenia finansowe. Jednak warto pokonać te przeszkody, ponieważ terapia u psychoonkologa może przynieść wiele korzyści dla pacjentów z chorobą nowotworową. Pamiętaj, że nie jesteś sam i istnieją specjaliści gotowi Ci pomóc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi związanymi z chorobą nowotworową.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *